Zemes darbi

Zeme ir dzīva, tā elpo. Pavasarī šī elpa ir gandrīz fiziski sajūtama - visur sīkas tērcītes, valga augsne, koki atver lapas un zāle dīgst - tas viss kopā veido sajūtu, ka dzīve un dzīvība mostas pēc Lielā Ziemas Miega. Tā kā katrā latvietī esot kaut kas no zemnieka, tad gandrīz ikvienam pavasaris saistās ar laiku, kad kaut kas ir jābaksta zemē, lai aug un vairojas. Un starp zemkopjiem - gan mazdārziņu īpašniekiem, gan plašu tīrumu apsaimniekotājiem, gan tiem, kuri savu audzētprieku ierobežo līdz puķupodiem uz palodzes - arvien norit diskusija par labākajiem stādīšanas un sēšanas laikiem, par „pareizajām" un „nepareizajām" dienām. Tad nu piedāvāšu arī es savu astrologa versiju.


Savā uzrunā žurnāla janvāra-februāra pielikumam es teicu, ka cilvēka organisms ir atkarīgs no Mēness cikla ritma - pirmajā cikla daļā enerģija tiek uzkrāta, dilstošajā Mēness cikla daļā - atdota. Arī Zeme enerģiju uzkrāj un atdod, bet rīkojas pretēji dzīvajai dabai uz tās - augoša Mēness laikā Zeme atdod savu enerģiju, it kā izelpo. Savukārt dilstoša Mēness laikā Zeme izdara ieelpu, uzkrāj un akumulē enerģiju sevī. No šī ritma tad arī izriet svarīgākā likumsakarība sēšanā un stādīšanā - Mēness cikla pirmajā daļā vēlams sēt un stādīt to, kas ražu veido virszemē (piem., tomātus, gurķus, salātus, zirņus, zemenes, ābeles, ogu krūmus u.t.t.), bet dilstoša Mēness laikā to, kur galvenā ražas daļa ir zem zemes (piem. kartupeļus, bietes, burkānus u.t.t). Arī dārzkopībā būtu vēlams ievērot čika laika principu - tātad nesēt un nestādīt šajā laikā neko. Tāpat labāk nemulsināt Zemi Mēness cikla pārmaiņu laikā - dienu pirms un pēc jauna Mēness cikla sākuma un pilnmēness. Šajās dienās Zeme it kā pamirst, elpa tiek aizturēta un tāpēc šajās dienās sētie un stādītie augi nesaņems pietiekamu enerģiju nedz stumbram, nedz saknēm.
Protams, ir nozīme arī tam, kādā Zodiaka zīmē ir Mēness. Astrologi, kuri īpaši pievērsušies zemkopības un Mēness ciklu attiecību pētījumiem, apgalvo, ka:
1) Uguns stihijas Zodiaka zīmēs (Auns, Lauva, Strēlnieks) Mēness visvairāk enerģiju atdod augļiem, ko dod augu virzemes daļas
2) Zemes stihijas Zodiaka zīmēs (Vērsis, Jaunava, Mežāzis) Mēness visvairāk enerģiju atdod tām augu daļām, kuras atrodas zem zemes
3) Gaisa stihijas Zodiaka zīmēs (Dvīņi, Svari, Ūdensvīrs) Mēness visvairāk enerģiju atdod augu ziedošajai daļai
4) Ūdens stihijas Zodiaka zīmēs (Vēzis, Skorpions, Zivis) Mēness visvairāk enerģiju atdod augu lapām.
Tātad, piemēram, salātus vislabāk sēt un piķēt tad, kad Mēness ir Ūdens zīmēs - tad tie izaug lekni un veselīgi. Savukārt puķu dobēm labāk ķerties klāt tad, kad Mēness ir Gaisa zīmēs. Kartupeļu stādīšanas talkai un biešu sēšanai vislabākās būs dienas, kad Mēness atrodas Zemes zīmēs, savukārt pupām, gurķiem, zemenēm un ogu krūmiem veltām laiku, kad Mēness ceļo pa Uguns zīmēm.
Pēdējais, ko šajā uzrunā gribu pieminēt par zemkopību (bet ne tikai) ir 18.jūnijs. No tāliem senčiem mantoto noslēpumaini maģisko dienu vidū starp Ūdens dienu janvārī un vēl citiem zīmīgiem datumiem tiek minēts 18.jūnijs - kā diena, kad līdz pusdienlaikam izrautais nekad (nekad!) vairs neataugot. Un tas attiecoties kā uz nezālēm dārzā, tā arī uz lieko ķermeņa apmatojumu. Nu ko - izmēģināsim?
Par to, kā izaudzēto un savākto labāk saglabāt.
Lielais ražas laiks, kurš sākas jau vasaras vidū ar zemeņu laiku, turpinās - tiek vākti kartupeļi, burkāni, āboli, plūmes, sēnes, vēlās ogas... lai gan lielākais ievārījumu vārīšanas un gurķu konservēšanas laiks jau aiz muguras, nenāks par skādi atcerēties priekšdienām - konservēšanai un uzglabāšanai paredzētos augļus un dārzeņus labāk vākt dilstoša Mēness laikā. Savukārt tūlītējai ēšanai labāk derēs augošā Mēnesī vāktā raža. Tomēr - kas svarīgi! - neieplānojiet kartupeļu talkas vai citus ražas novākšanas pasākumus, kad Mēness ir Zivju vai Jaunavas zīmēs - augļi un dārzeņi būs ūdeņaini, pelēs un vispār slikti glabāsies.
Noteikti neaizmirstiet zemei un augiem pateikt paldies par dāsno ražu - tas ir svarīgi gan viņiem, gan jums. Teikt, ka mēs esam tas, ko mēs ēdam, droši vien būtu pārspīlēti, tomēr tam ir milzīga nozīme - pārtika ir mūsu enerģijas avots.